X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

تدبیر

اموزشی ، پرورشی ، اچتماعی

بیست و چهار نکته کلیدی در تربیت فرزند

بیست و چهار نکته کلیدی در تربیت فرزند

از آنجا که جهت تربیت فرزند نکات بسیاری وجود دارد ولی به مقتضای این مقاله کوتاه به نکات کلیدی که یک پدر و مادر باید در خانه رعایت کنند تا فرزندان ،خوب تربیت شده و موفق باشند را به طور اختصار بیان کرده و انجام ضد این موارد باعث ناموفق بودن فرزند می باشد :

1.      « والدین باید اهل معنویت باشند چرا که کودک یاد می گیرد باید به یک جای بسیار قوی و بی انتها وصل باشد و در سختیهای روزگار و مشکلاتی که برای او بوجود می آید به او توکل کند . لذا در سختیها می داند : « و من یتوکل علی الله فهو حسبه » اینجاست که اولین قدم موفقیت را برمی دارد

2.      والدین موفق در منزل مشورت می کنند و فرزندان خود را در آن شرکت داده و به او یاد می دهند که همه کارها با عقل و تجربه شخص درست نمی شود و برای موفق شدن در کارها باید با افراد دیگر و متخصص فن مشورت کرد .

3.      والدینی که در منزل اهل مطالعه هستند به فرزند خود می آموزند که باید برای پیشرفت و موفقیت دائما کسب علم و دانش و کسب مطالعات عمومی لازم است .

4.      اگر هنگامی که فرزند با والدین صحبت می کند آنها خوب گوش دهند و بعد قضاوت کنند به فرزند یاد می دهند که همیشه باید اهل شنود باشند و این مطلب بسیار مهمی برای کسب موفقیت است .

5.      هر گونه اختلاف نظر بین والدین در خلوت بیان و هرگز جلوی فرزند دعوا نمی کنند تا فرزند بد تربیت شده و یاد بگیرد که از آب گل آلود ماهی بگیرد .

6.      والدین وقتی با یک بحرانی برای فرزند خود مواجه می شوند از یک واسطه ی تربیتی استفاده    می کنند . این واسطه ها کسانی هستند که واقعاً به فرزندشان نردیک هستند و مستقیم پیام را به او می دهد . زیرا گاهی فرزند در مقابل والدین جبهه می گیرد .

7.      آنها اهل گذشت ، مثبت نگری ، عذر خواهی ، قدر شناسی و ... هستند .

8.      والدین موفق تا آنجا که می شود آمرانه و دستوری نیستند .

9.      پدر و مادر به راحتی و روشن و واضح انتظارات خود را از فرزند مطرح و حتی ممکن است برای تربیت صحیح او گاهی وارد توافق ، قرارداد و یا معامله ای با آنها شود.

10. والدین باید خوش قول باشند و وفای به عهد را کاملا رعایت کنند . امیرالمومنین علیه السلام در ضمن حدیثی فرمود که : اگر می خواهید انسانهای خوب را بشناسید نگاه به سجده طولانی و پیشانی پینه بسته نکنید بلکه نگاه کنید آیا زبان راستگویی دارد ، امانتدار است ، آیا به عهد خود وفا می کند .

11. آنها فرزندان خود را گاهگاهی بیرون از منزل می برد و حتی گاهی با آنها همبازی می شود .

12. والدین موفق به فرزندان خود نمی خندد ولی با فرزندان خود می خندند و با آنها شوخی می کنند.

13. انتقادات فرزندان را به راحتی پذیرفته و در پی رفع آنند تا فرزند یاد بگیرد با تمام موفقیتهایی که در جامعه بدست می آورد نباید هیچوقت مغرور شوند و فکر کنند که بی عیب و تقصیر هستند و هیچوقت اشتباه نمی کنند .

14. با فرزندان خود مهربان و با احترام رفتار می کنند تا آنها احساس شخصیت کرده تا خود را ارزان نفروشند . .

15. والدین هرگز سریع راه حل ها را نشان نمی دهند بلکه از فرزندان خود جهت حل مشکل راه حل می خواهند تا فکر آنها بسته نماند و اهل فکر و تفکر شوند و بتوانند مشکلاتشان را خودشان به کمک والدین حل کنند .

16. والدین مستقیم به فرزند خود دستور نمی دهند بلکه پیشنهاد می دهند تا فرزند خود تصمیم بگیرد

17. ناراحتیهای والدین بدون زهر و تمسخر و ... به فرزند انتقال می یابد .

18. والدین موفق به فرزند محبت زیادی نمی کنند یعنی به بچه باج نمی دهند تا لوس نشوند .

19. در غیاب فرزندی نزد فرزند دیگر از او غیبت نمی کنند تا حس بی اعتمادی نزد فرزند حاضر تقویت شود .

20. در جستجوی صفات خوب فرزندانشان هستند مثلا وقتی داره پس انداز می کنه می گه : می بینم پس انداز کردی آفرین .

21. والدین موفق اهل تحلیل خود هستند و خوبی و عیب خود را می یابند .

22. والدین موفق اهل حلال و حرام بوده و مواظب سفره خود هستند که لقمه در موفقیت یا عدم آن بسیار موثر است .

23. تلاشهای فرزند خود را ارج می نهند و صفات فرزندانشان را مورد ارزیابی قرار می دهند .

24. والدین موفق در همه جا از خدا یاری می خواهند . در حق فرزندانشان و برای موفقیت آنها زیاد دعا می کنند که بسیاری از افراد از دعای پدر و مادر به جاهایی رسیده اند .

منبع : برگرفته از سایت آفتاب

تاریخ ارسال: شنبه 7 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 09:56 ق.ظ | نویسنده: کرامت کاظمی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد